Javíthat a nyelvtanulás eredményességén egy új agyserkentő eszköz
Ma már számtalan olyan digitális eszköz kapható, amely valós időben képes lefordítani egy idegen nyelvű szöveget ezért sokan választják ezt a megfizethető és kényelmes megoldást sok évnyi idegen nyelvtanulás helyett. S bár a nyelvtudás élményét egy ilyen eszköz nem adhatja vissza, azoknak, akiknek sehogy sem sikerül megtanulni egy idegen nyelvet, jó választás. Vagy az agy serkentése.
Egy nemrégiben megjelent tanulmány szerint jelentős sikereket lehet elérni a tanulásban egy fülhallgatóhoz hasonlító apró szerkezettel, amely gyenge elektromos impulzusokkal ingerli a bolygóideget – írta a Qubit.hu.
Az eljárás fájdalommentes, a felhasználó észre sem veszi az impulzusokat, de a kutatók szerint azok, akiken kipróbálták a stimulációt, 13 százalékkal jobban teljesítettek a nyelvtanulásban, egyes mandarin szavakat pedig kétszer olyan gyorsan voltak képesek elsajátítani, mint stimuláció nélkül. A kísérletben ugyanis azt vizsgálták, hogy az egyébként kínaiul eredetileg nem beszélő amerikaiak milyen sikerrel képesek megtanulni mandarinul. Ezt a nyelvet tartják az egyik legnehezebbnek az angol anyanyelvűek számára, sőt, a felnőttek számára magát a nyelvtanulást is a tanulás egyik legnehezebb formájának tartják.
A kísérlet résztvevői az impulzusok után könnyebben meg tudták különböztetni a különböző jelentésű (és hangmagasságú) szavakat, a hatás pedig maradandónak bizonyult, a készülék kikapcsolása után is sikeresebben értették meg a mandarin szavakat, mint a kontrollcsoport. Fernando llanos, a Pittsburghi Egyetem kutatója, a tanulmány egyik szerzője szerint az eljárást a jövőben a nyelvtanuláson kívül más területeken is hasznosíthatják majd. Matthew Leonard, a Kaliforniai Egyetem (San Francisco) neurológusa szerint már az eddigi eredmények is sokat ígérőek: azzal, ha 13-15 százalékkal eredményesebb a nyelvtanulás az eszköz használatával, könnyebb lehet ösztönözni az embereket idegen nyelvek elsajátítására.
Az új eljárás nem jár műtéttel, viszonylag olcsó, és a kutatók szerint teljesen biztonságos, így abban bíznak, hogy a jövőben már területeken is hasznot hajthat majd. Bharath Chandrasekaran, a kutatást végző Sound Brain Lab vezetője szerint a szerkezet különösen hasznos lehet a sztrókból felépülők számára, mert jelentősen meggyorsíthatja a regenerációt, de más agysérülések után is hozzájárulhat a rehabilitáció sikeréhez – olvasható a Qubit.hu írásában.