Hamis valóság: megkezdődött a harc a deepfake ellen
Még egy, a pályáján sok évtizedet maga mögött tudó, komoly szakmai ismeretekkel rendelkező, szerkesztő, vagy újságíró sem nagyon tud már eligazodni az álhírek, fake news-ok és deepfake-ek áradatában. Fokozottan igaz ez az olvasókra, a tévéműsorok, videók nézőire. Valahol meg kell e téren húzni a határt.
Egyre nagyobb problémát jelentenek a valóságostól alig megkülönböztethető kamuvideók és manipulált fotók. A Microsoft most harcot kezdett a hamisítások ellen – írta a Computerworld.hu.
A Microsoft egy olyan új ellenőrző eszközt adott ki, amellyel kiszúrható, ha egy fotót vagy videót manipuláltak. A videók lejátszásakor az ellenőrzés valós időben, az egyes képkockák elemzésével valósul meg. A szoftver érzékeli azokat az elmosódásokat és finom árnyalatváltozásokat, amelyek a deepfake jellegű hamisítás során kerülnek az anyagra, de az emberi szem nem mindig tudja érzékelni.
A deepfake, vagy más néven szintetikus média technológia képes rá, hogy mesterséges intelligencia segítségével megváltoztassa a fotókat, videókat, vagy hangfájlokat, és például a szájmozgás módosításával olyasmit adjon a célszemély szájába, amit az soha sem mondana. Ugyancsak így készülnek olyan videók, amelyekben a beszélő arcát teljesen lecserélik valaki másra, és amellyel a politikai lejárató hadjáratoktól a magánbosszúig mindenfélét el lehet érni. A Microsoft úgy ítéli meg, hogy a deepfake felismerése és kiszűrése kulcsfontosságú például a küszöbön álló amerikai választások tisztasága szempontjából is.
A Microsoft a már ismert eszközök felhasználása mellett bemutatott egy új technológiát is, amely a manipulált tartalmak felismerése mellett garantálja a felhasználónak, hogy amit lát, az hiteles – olvasható a Computerworld.hu szakportál cikkében.