Praktikák annak érdekében, hogy ne kínozzanak meg a babételek
Aki a még ma is népszerű Piedone-filmeket nézte, Bud Spencer és Terence Hill főszereplésével, szinte mindig látott olyan jelenetet, ahol a két főhős hagymás babot evett. Azt nem állíthatjuk, hogy miattuk, de tény, a babételek mifelénk is nagyon népszerűek. Még többen ennék e kiváló eledelt, ha nem küzdenének utána komoly emésztési gondokkal.
Jó hír, hogy a babbal készülő ételeket úgy is el lehet készíteni, hogy minimalizáljuk a későbbi problémákat, teltségérzetet, hascsikarás, puffadást, hogy a többit ne is soroljuk. A Sóbors.hu kiváló főzési ötletekkel szolgál a bajok elkerülésre.
A borsó- és a babfélék, a káposzta, karfiol, brokkoli, sőt még a teljes kiőrlésű gabonák összetett cukrot, úgynevezett raffinózt tartalmaznak, amelyet az ember gyomra nem tud teljes egészében megemészteni. Az olyan cukrok mint a raffinóz, általában a vékonybélben bomlanak le. Mivel az ember nem rendelkezik a raffinóz lebontásához szükséges enzimmel, így emésztetlenül haladnak át a vékonybélen, és kerülnek a vastagbélbe.
A raffinóz, vagyis a galaktózból, fruktózból és glükózból álló triszacharidot a vastagbélben a bélbaktériumok elkezdik lebontani, hidrogént, szén-dioxidot és metángázt termelve. Ennek következménye a puffadás, a hasi diszkomfortérzés és a kellemetlen gázok.
A szárazbab áztatása főzés előtt csökkentheti a raffinóz mennyiségét. A kevesebb raffinóz pedig mindenképpen csökkenti a puffadás lehetőségét, és megkönnyíti az emésztést. Miután a cukrok az áztatóvízbe oldódnak ki, így a főzéshez mindenképpen tiszta vizet ajánlatos használni. A babnak magas a rosttartalma, ez is puffadást és egyéb emésztési kellemetlenségeket tud okozni.
Ahhoz, hogy elkerüljük a kellemetlen tüneteket, a gyomorban és a bélben mozgó ételeknek biztosítsunk gyorsabb mozgási lehetőséget, fogyasszunk sok folyadékot, leginkább vizet, hogy a baktériumoknak minél kevesebb idejük legyen a gázok termelésére. Bár az emésztésről általában mindenki a gyomorra és a belekre gondol, a folyamat valójában már a szájban elkezdődik. A rágással az ételeket az ember először apróbb darabokra bontja, így téve emészthetőbbé és könnyebben felszívódóbbá. Az emésztés megkönnyítésére, és a tápanyagok könnyebb felszívódása érdekében az ételt alaposan meg kell rágni.
Ha a főzővízhez szódabikarbónát adunk, az lágyítja az ételeket. Ugyanakkor míg egyes tanulmányok szerint a szódabikarbóna használata megkönnyíti az emésztést, más kutatások nem találtak különbséget a szódabikarbóna használatakor. Annyi biztos, hogyha szódabikarbónával főzött bab sokkal gyorsabban puhul, olyannyira, hogy ha nem figyelünk, szét is eshet írta a Sóbors.hu. Az oldalon a főzéséhez további tanácsokat is kaphatnak a babételek kedvelői.